Urząd Gminy w Dwikozach

III Spotkanie Historyczno-Integracyjne w Słupczy

22 lutego 2026 roku już po raz trzeci „Grupa Ocalić od Zapomnienia Gmina Dwikozy” zorganizowała spotkanie historyczne. Tym razem spotkanie poświęcone zostało pisarzom i  literatom z terenu gminy Dwikozy, zarówno tym, którzy już odeszli zostawiając dość bogaty dorobek literacki oraz obecnym twórcom mniejszych i większych dzieł. Biblioteka Publiczna w Dwikozach przygotowała prezentację, w której przedstawiła sylwetki pisarzy, którzy w sposób niezwykły pisali  o naszej małej ojczyźnie. Do grona tych osób zaliczamy Tomasza Kalembasę, ks. Aleksandra Bastrzykowskiego, dr. Wojciecha Lipowskiego, Wincentego Burka, Antoniego Brodę, Seweryna Małkiewicza, Jerzego Targowskiego oraz Wiesława Myśliwskiego – naszą  perłę literacką. Pani Alicja Wiśniowska wspomniała także panią Marię Nasławską -  Bidas z Dwikóz – działaczkę społeczną, miłośniczkę literatury, która wielokrotnie brała udział w konkursach recytatorskich nawet na  szczeblu ogólnopolskim.  Podczas spotkania odbyła się także część artystyczna przygotowana przez  Przedszkole Samorządowe w Dwikozach Filia w Słupczy oraz Szkołę Podstawową w Słupczy. Kolejnym punktem w programie były wystąpienia  autorów książek i poezji z terenu gminy Dwikozy. Kolejno prezentowali się : Katarzyna Janiszewska, Izabela Wiśniewska, Stanisław Malarz i Piotr Łażeński, opowiadając o swojej twórczości i prezentując swoje książki i wiersze.  

Dla uczestników spotkania przygotowano także kilka niespodzianek, jedną z nich był teledysk do piosenki „Szukaj mnie” zrealizowany przez Fundację "Misja Skarb", który opowiada o żołnierzu, który ginie na wojnie gubiąc medalik podarowany przez żonę. Medalik ten zostaje po wielu latach odnaleziony i zwrócony żonie. Był to bardzo sentymentalny i wzruszający  pokaz.  

Kolejną niespodzianką na osuszenie łez był zaprezentowany przez bibliotekarki  wiersz Jana Brzechwy „Magik”- jest to humorystyczny wiersz o Fikusie z Dwikóz, który przez swoje czary popadł w nie lada kłopoty. 

Ostatnim punktem programu były występy muzyczne i wokalne młodzieży : Oliwii Chorab,  Marty Kuneckiej, Mikołaja Lasoty i Jakuba Zdybka.

Spotkanie zakończyło się gratulacjami i życzeniami dla prezentujących się autorów oraz organizatorów  spotkania. Oprócz licznie zgromadzonych mieszkańców Słupczy i okolicznych miejscowości, w spotkaniu wzięli udział Starosta Sandomierski Marcin Piwnik, Wójt Gminy Dwikozy  Marek Łukaszek, Radny Rady Powiatu Tomasz Huk, Proboszcz Ks. Artur Barański, Kierownik Biblioteki Publicznej Dorota Binek, Dyrektor GOK Waldemar Maruszczak oraz dyrektorzy szkół i przedszkola:  Barbara Faryniarz, Barbara Majewska,  Monika Kołodziej. 

Po zakończonym  spotkaniu Panie z KGW zaprosiły na słodki poczęstunek, który towarzyszył luźnym rozmowom uczestników z autorami.

Galeria zdjęć

IMG_20260222_170300 IMG_20260222_170305 IMG_20260222_170405 IMG_20260222_170411 IMG_20260222_170421 IMG_20260222_170440 IMG_20260222_170848 IMG_20260222_170849 IMG_20260222_173355 IMG_20260222_173356 IMG_20260222_173910 IMG_20260222_174114 IMG_20260222_174908 IMG_20260222_175901 IMG_20260222_180049 IMG_20260222_180438 IMG_20260222_181340 IMG_20260222_182213 IMG_20260222_182246 IMG_20260222_182310 IMG_20260222_182321 IMG_20260222_182340 IMG_20260222_182501 IMG_20260222_184720 IMG_20260222_185025 IMG_20260222_185458 IMG_20260222_190320 IMG_20260222_191110 IMG_20260222_191920 IMG_20260222_192118 IMG_20260222_192742 IMG_20260222_193120 IMG_20260222_193351 IMG_20260222_193527 IMG_20260222_193528 IMG_20260222_193530 IMG_20260222_193540 IMG_20260222_193546
powrót do kategorii
Poprzedni Następny

Pozostałe
aktualności