Urząd Gminy w Dwikozach

Profilaktyka Raka Piersi

Jednym z podstawowych, bezpłatnych badań profilaktycznych w kierunku wykrywania raka piersi jest mammografia. Jest skierowana do kobiet w wieku 45-74 lata, które spełniają jedno z poniższych kryteriów:

-nie miały wykonywanej mammografii w ciągu ostatnich dwóch lat (przy określaniu wieku należy wziąć pod uwagę rok urodzenia),
-zakończyły okres 5 lat od leczenia chirurgicznego raka piersi pozostają w trakcie uzupełniającej hormonoterapii (HT) – zalecenie badania co 12 miesięcy,
-zakończyły leczenie raka piersi i 5-letni proces monitorowania po zakończonym leczeniu – zalecenie badania co 12 miesięcy.


Nie potrzebujesz skierowania, wystarczy, że zgłosisz się do poradni stacjonarnej czy mobilnej

Badanie mammograficzne można wykonać w:

·       mobilnym mammobusie,

Sprawdź harmonogram mammobusu /w woj. świętokrzyskim/

·       poradni stacjonarnej. 

Sprawdź, gdzie wykonasz mammografię stacjonarnie

 Nie martw się wynikami badania

Jeżeli:

-twój wynik będzie prawidłowy, dostaniesz zaproszenie na ponowne badanie za 2 lata,
-twój wynik będzie nieprawidłowy, lekarz skieruje Cię na dalszą diagnostykę. W przypadku rozpoznania raka piersi lub innego schorzenia wymagającego leczenia specjalistycznego, zostaniesz skierowana (już poza programem) do dalszej diagnostyki lub leczenia do poradni specjalistycznych lub lecznictwa stacjonarnego w ramach NFZ.

powrót do kategorii
Poprzedni Następny

Pozostałe
aktualności