Urząd Gminy w Dwikozach
Powróć do: Ciekawe miejsca

Dwikozy

Inkubator Przetwórczy

To bardzo innowacyjne miejsce, gdzie każdy kto posiada własne owoce lub warzywa może skorzystać z nowoczesnych urządzeń by przygotować smaczne przetwory, godnie z przepisami sanitarnymi. Dzięki takiemu rozwiązaniu powstały produkt może być wykorzystany do własnej konsumpcji , ale także może stąd trafić  prosto na rynek.

inkubator_przetwórczy 

 Dla producenta żywności korzystanie z infrastruk­tury inkubatora może być pierwszym etapem na drodze do utworzenia własnego zakładu przetwórczego. Zamiast zaczynać od kosztownej inwestycji związanej z budową nowego zakładu, producent żywności nieprzetworzonej może sprawdzić swoje umiejętności przetwórcze oraz możliwości wprowadzenia na rynek (opakowanie, etykietowanie, dystry­bucja i sprzedaż) oryginalnego, własnego produktu w zgodzie z przepisami sanitarnymi. Przetwórnia wyposażona jest w sprzęt do mycia, sortowania i przetwarzania  owoców,  napełniania słoików, pasteryzacji, suszenia oraz przechowywania gotowych wyrobów. W inkubatorze można wytwarzać  powidła, dżemy marmolady i konfitury z owoców oraz marynaty warzywne. Przy inkubatorze działa także suszarnia  owoców i warzyw. 

Inkubator przetwórczy oferuje również sprzedaż wytworzonych przetworów. Produkty te spełniają się świetnie jako smaczne i zdrowe upominki okolicznościowe. 

Dowiedz się więcej :  http://dobresandomierskie.pl/

facebook 

 

Pomnik Powstańców Styczniowych

W Dwikozach u stóp góry zwanej "Winnicą" przy drodze znajduje się mogiła powstańców, którzy po porażce pod Słupczą 8 II 1863 r., przeważnie ranni uciekali chowając się po domach i budynkach dworskich. Jednak  kryjówka ta ich nie ocaliła, żołnierze rosyjscy pod dowództwem płk. Miednikowa  bagnetami dobijali bezbronnych powstańców. Wszystkich 38 zabitych w Dwikozach pochowano we wspólnym grobie.

pomniki_powstańców

 Co roku na początku lutego organizowany jest Masz Puławiaków upamiętniający to wydarzenie. Marsz rozpoczyna się w Słupczy gdzie miała miejsce bitwa, następnie kieruje się na cmentarz w Górach Wysokich, gdzie zostało pochowanych 28  poległych w bitwie - studentów z Puław. W dalszej kolejności następuje przemarsz do Dwikóz pod pomnik powstańców styczniowych znajdujący się tuż pod mogiłą pozostałych puławiaków, zabitych przez Rosjan. Marsz kończy się w Nowym Kamieniu. 

Zobacz więcej:

facebook 

 

Lawendowe Pole 

Lawendowe pole w okresie od czerwca do lipca serdecznie zaprasza turystów do odkrywania swojego uroku. Malowniczy krajobraz, z morzem fioletowych kwiatów, oferuje nie tylko wspaniałe widoki, lecz także możliwość doświadczenia aromaterapii w otoczeniu spokoju i harmonii. To miejsce, gdzie natura splata się z magią, tworząc niezapomnianą atmosferę.

Właściciele otwierają bramy malowniczej Lawendowej Przystani także na wyjątkowe sesje zdjęciowe. To doskonała okazja, aby uchwycić najpiękniejsze chwile w otoczeniu kwitnących pól lawendy. Poprzedni sezon przyniósł  niesamowite wspomnienia i cudowne zdjęcia, które powstały właśnie tutaj, w sercu natury. Odbywały się  sesje ślubne, rodzinne, ciążowe oraz dziecięce, które stały się prawdziwymi arcydziełami.

  Obraz3

Zobacz więcej:

facebook