Malownicze tereny i bogata historia z pewnością zachęcają do wycieczek rowerowych po gminie Dwikozy. Zwiedzanie jej najciekawszych zakątków na pewno uatrakcyjni naszym gościom pobyt. Poniżej znajduje się kilka ścieżek pieszych i rowerowych, którymi warto przejechać by poznać niezwykłe miejsca na mapie naszej Gminy. Można skorzystać z aplikacji na telefon, która za pomocą sygnału GPS z łatwością poprowadzi Cię wybranym przez Was drodzy goście szklakiem.
TRASY PIESZE
Trasa piesza przyrodnicza w Winiarkach
Trasa rozpoczyna się i kończy pod remizą OSP w Winiarkach. Jest to niezwykle urokliwa trasa pod względem przyrodniczym. Teren ten bogaty jest w przepiękne wąwozy lessowe. Piękno przyrody, szum drzew oraz widok nierzadko pojawiających się dzikich zwierząt: saren, zajęcy, czyni to miejsce idealnym do obcowania z naturą. Na końcowym etapie trasy znajduje się również Park Przyrody na Kucharce - jest on bardzo wyjątkowym miejscem głównie ze względu na walory przyrody, które właściciel pięknie wyeksponował regularnie dbając o porządek w tym miejscu oraz budowanie naturalnych zabezpieczeń przed działaniem wód spływających z trzech wąwozów. Na terenie parku można także zobaczyć zachowane do dziś okopy wojsk niemieckich. Właściciel Parku nie pobiera opłat od spacerowania po parku, jedyna prośba to pozostawienie tego miejsca w porządku z poszanowaniem dla przyrody. Dla miłośników przyrody jest to miejsce konieczne do odwiedzenia podczas pobytu na ziemi dwikoskiej.
Trasa idealna do pieszych lub rowerowych wycieczek (podłoże asfaltowe). Trasa niezwykle urokliwa, pełna przepięknych akcentów przyrody takich jak wąwozy, łąki i pola i las. Nierzadko można spotkać wiele dziko żyjących zwierząt takich jak sarny, zające czy borsuki, a śpiew ptaków wprawia w przyjemny nastrój. Jest to idealne miejsce do uprawiania aktywnej turystyki. Cisza i spokój na trasie a także piękno przyrody na pewno sprawią, że wrócisz tu nie raz, nie dwa...
Trasa piesza górska w Kamieniu Łukawskim
Trasa oprowadza po najstarszych polskich Górach. Choć nie są one zbyt wysokie są niewątpliwie wyjątkowe urokliwe i niezwykłe w swej istocie.Trasę zaczynamy od tarasu widokowego na Górach Pieprzowych, skąd doskonale prezentuje się dolina Wisły oraz panorama starego miasta w Sandomierzu. Cały rezerwat poprzecinany jest małymi wąwozami i rozcięciami erozyjnymi. Góry Pieprzowe nazywane bywają największym naturalnym rozarium w Polsce. Ochroną prawną na terenie Gór Pieprzowych objęte są odsłonięcia łupków kambryjskich, płaty stepu ostnicowego, stanowiska wiśni karłowatej, stanowiska kilku gatunków dzikich róż oraz entomofauna - owady. Z tarasu proponujemy zejście w dół ku Wiśle wyznaczonym szlakiem, tu spotykamy najbardziej charakterystyczne dla tych gór zbocza łupków kambryjskich. Schodząc na sam dół zbocza możemy podziwiać piękno przyrody przy zatoce wiślanej. Wracamy w górę tą samą trasą aż do tarasu widokowego a następnie kierujemy się w prawo ku kolejnemu szlakowi przy linach który zawiedzie nas w kierunku dwóch winnic przy których warto choć na chwilę się zatrzymać i odpocząć, a przy tym być może skosztować lub zakupić lokalne wino, a także skorzystać z innych atrakcji które proponują właściciele. Dalsza trasa jest to spokojny spacer po drodze asfaltowej ku parkingowi z którego wyruszyliśmy.
Trasa piesza w Nowych Kicharach
Początek trasy zaczyna się i kończy przy placu zabaw w Nowych Kicharach 95. Rozpoczyna się w kierunku rzeki Opatówki gdzie można podziwiać jej uroki. Kolejną ciekawą rzeczą na trasie jest baszta Św. Jacka i Rocha. Niegdyś w tym miejscu stał dwór obronny z czterema basztami, do dziś zachowały się jednak tylko ruiny jednej z nich. Dalej trasa wiedzie w kierunku Gałkowic poprzez malownicze wąwozy lessowe oraz pola i sady szczególnie zachwycające wiosenną porą.
TRASY ROWEROWE
Trasa wschodnia
Trasa ta wiedzie głównie po miejscowości wschodnich gminy położonych wzdłuż dorzecza Wisły, nie brakuje tu więc pięknych widoków na rzekę. Trasa ta zaczyna się w miejscowości Kamień Łukawski obok wejścia na Góry Pieprzowe i tam się kończy. Watro więc przed lub po wycieczce zajrzeć choć na taras widokowy z Gór Pieprzowych. W miejscowości Szczytniki można zaś na chwilkę zboczyć ze ścieżki by zobaczyć niezwykle malownicze ujście Sanu do Wisły. Pośrodku trasy w miejscowości Winiarki i Czermina przejeżdżamy przez kilka wąwozów lessowych, które o każdej porze roku zachwycają nas swoim urokiem. W Czerminie przejeżdżamy także obok niewielkiego lasu w którym możemy zobaczyć pomniki ofiar II wojny światowej. Tuż przy trasie znajdują się odpowiednie oznakowania z pomocą których z łatwością je odnajdziemy. Ścieżka ma ok. 33 km, prowadzi przez mniej uczęszczane asfaltowe drogi, jest bezpieczna i przyjemna nawet dla mniejszych rowerzystów. Gmina Dwikozy jest gmina wiejską więc poruszając się tą ścieżką zobaczymy wiele upraw głównie warzywniczych w gruncie oraz tunelów foliowych. Po zakończonej wycieczce polecamy również odpoczynek w jednej z dwóch winnic zlokalizowanych w Kamieniu Łukawskim.
Trasa zachodnia
Trasa ta analogicznie prowadzi przez zachodnią część gminy Dwikozy. Cała trasa to ok. 27 km drogami asfaltowymi z niewielkimi odcinkami dróg polnych. Znajdują się na niej akcenty przyrodnicze, jednak jest równie bogata w miejsca historycznie ciekawe. Zaczynamy w miejscowości Rzeczyca Sucha i kierujemy się ku Nowym Kicharom, gdzie już na początku trasy mijamy jedną z trzech na terenie gminy Latarni Chocimskich. Wjeżdżając zaś do Nowych Kichar przejeżdżamy obok ruin baszty – kaplicy św. Rocha i Jacka. Dalej trasa wiedzie przez pola i sady w Kierunku Starego Garbowa – miejscowości niezwykle bogatej w historię za sprawą dwóch wielkich bohaterów narodowych : Zawiszy Czarnego i gen. Józefa Dowbora Muśnickiego. Obaj mają w Garbowie Pomnik i Izbę poświęconą ich pamięci, warto tam zajrzeć i poznać ich losy. Po małym odpoczynku w Garbowie trasa poprowadzi nas przepięknymi wąwozami lessowymi do Gór Wysokich, gdzie przejeżdżać będziemy obok późnobarokowego kościoła pw. św. Wita i Batki Bożej Bolesnej. Dalej kolejnym dość stromym wąwozem zjeżdżamy do Nowych Kichar. Tu zaczyna się piękna dolina rzeki Opatówki, będziemy nią podążać aż do Dwikóz. Trasa kończy się w Rzeczycy Suchej , gdzie można jeszcze skorzystać z pobytu w stajni koni Collina i spróbować swoich sił w siodle.
Trasa północna
Trasa wiedzie po północnej części gminy Dwikozy. Rozpoczyna się i kończy przy Winnicy Dworskiej w Słupczy. Właściciele chętnie opowiedzą o winnicy i winie, ale także o historii i ważnych dla naszego regionu miejscach. Podróż rozpoczynamy jadąc przez Słupczę w kierunku Kępy Chwałowskiej, gdzie kończy swój bieg rzeka Opatówka wpadając do Wisły. Tu zaczyna się piękny odcinek przyrodniczy jedziemy bowiem wzdłuż doliny Wisły a następnie w miejscowości Winiarki możemy podziwiać wąwozy lessowe, a dalej piękne pola i sady, które szczególnie w wiosennych miesiącach urzekają pięknem kwitnących sadów jabłoniowych, morelowych i wiśniowych. Dojeżdżając do głównej drogi w Nowym Garbowie tuż przy Latarni Chocimskiej skręcamy w prawo w kierunku Romanówki. W miejscowości tej warto zajechać do Pasieki Araszkiewicze, gdzie można chwilę odpocząć kosztując smaczne miody. Po degustacji kierujemy się na południe w stronę Gałkowic, a następnie Starego Garbowa. Tam czeka na nas garść historii za sprawą Zawiszy Czarnego oraz gen. Józefa Dowbor Muśnickiego, którzy mają w miejscowości swojego urodzenia pomnik oraz Izbę Pamięci. To obowiązkowy postój na trasie. Z Garbowa kierujemy się do Czermina i znów wśród pól i przepięknych sadów jedziemy w kierunku Słupczy. Po drodze mijamy Górski Las w którym znajdują się mogiły zbrodni hitlerowskiej. Końcowy odcinek trasy to piękna dolina wśród wąwozów lessowych.
Trasa południowa
Trasa ta wiedzie po południowej części gminy Dwikozy. Trasa rozpoczyna się i kończy przy remizie Strażackiej OSP w Dwikozach, gdzie można pozostawić auto. Następnie wiedzie wzdłuż przepięknej doliny rzeki Opatówki do Gór Wysokich gdzie mieści się Winnica Sandomierska. Kolejnym ważnym miejscem na trasie są Nowe Kichary gdzie znajduje się Baszta Św. Jacka i Rocha, a dalej poza wsią Latarnia Chocimska. Jadąc dalej na południe dojeżdżamy do Rzeczycy Suchej, warto tam zajrzeć do stajni Collina, gdzie oprócz nauki jazdy można dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy na temat zachowania zwierząt domowych. Z Rzeczycy Suchej kierujemy się przez Mściów wzdłuż doliny rzeki Wisły do Szczytnik, gdzie przy drodze zobaczyć można pozostałości po cegielniach, których w tym miejscu było bardzo dużo. Ze Szczytnik jadąc tuż przy rzece Opatówce wracamy do Dwikóz pod remizę OSP.
Trasa łącząca wszystkie atrakcje gminy Dwikozy
Może być to trasa rowerowa, ale ze względu na jej długość ( 42 km) proponujemy pokonanie jej także motocyklem lub samochodem.
Za pomocą strony : https://www.traseo.pl/dodaj-trase można wytyczyć indywidualną trasę i podążać własnymi ścieżkami. Jedno jest pewne, w którą stronę byście nie pojechali wszędzie spotka Was coś ciekawego i wartego zobaczenia. Zachęcamy do odkrywania skarbów ziemi dwikoskiej !