Urząd Gminy w Dwikozach
Powróć do: Ciekawe miejsca

Stary Garbów Nowy Garbów

 

Pomnik i Izba Pamięci Zawiszy Czarnego

pomnik_i_Izba_zawiszy

Pomnik Zawiszy Czarnego w Nowym Garbowie, został odsłonięty 11 lipca 2010 r. w 600 - tną rocznicę bitwy pod Grunwaldem. Głównym inicjatorem powstania pomnika było Stowarzyszenie Pamięci Zawiszy Czarnego Herbu Sulima z Garbowa, które zawiązało się w 2008 roku, a jego głównym celem było właśnie wybudowanie pomnika najdzielniejszego rycerza średniowiecznej Europy urodzonego w Garbowie. Pomnik ma ponad 2 metry wysokości i jest wykonany z brązu. Projektantem i wykonawcą pomnika Zawiszy Czarnego był znany artysta - rzeźbiarz Gustaw Hadyna urodzony w 1946 r. w Woli Grójeckiej. 

Na jesieni 2020 roku została otwarta również Izba Pamięci Zawiszy Czarnego. W Izbie zgromadzono informacje na temat życia największego polskiego rycerza. Znajdują się tu informacje na temat życia rodzinnego Zawiszy jak i jego działalności jako rycerz oraz królewski dyplomata.  Zwiedzający  mogą zobaczyć w Izbie zbroję rycerską, chorągwie pod którymi  walczył Zawisza Czarny a także ziemię z miejscowości Golubac, w której  rycerz zginął.  W izbie cały czas przybywa również pamiątek związanych z kontynuowaniem tradycji rycerskich oraz sławieniem imienia Zawiszy Czarnego. W izbie istnieje możliwość własnoręcznego wybicia monety   pamiątkowej na starodawnym urządzeniu menniczym. Jeśli kolekcjonujesz takie „skarby” musisz  koniecznie tam zajrzeć !

Zobacz więcej:     www.zawisza-czarny.pl 

 

Piwnica Rycerska

  piwnica_rycer 

W tym samym budynku obok  Izbą Pamięci Zawiszy Czarnego usytuowana jest  piwnica rycerska. Została  ona udostępniona do zwiedzania w czerwcu 2015 roku.  W jednym z  pomieszczeń powstała sala tortur.  Znajdują się tam eksponaty dzięki którym można poczuć grozę średniowiecznych katorg : dyby, klatka i  inne  narzędzia służące do zadawania bólu skazańcom. Ekspozycję uzupełniają wiszące na ścianach ryciny przedstawiające średniowieczne  tortury.  Druga zaś sala ukazuje urok rycerskich komnat. Na honorowym miejscu znajdują się tam atrybuty rycerza, czyli miecz, pas i ostrogi. Jest także duży, okrągły stół ze stylizowanymi krzesłami. Na stole stoją kielichy. Wrażenie robią na zwiedzających również prowadzące od piwnicy kręte ceglane schody, które pamiętają czasy przedwojenne.

 

Gabinet i  popiersie Gen. Broni Józefa Dowbor Muśnickiego

  gabinet_i_popiersie_dowbor 

Obok Izby Pamięci urządzono gabinet generała Józefa Dowbora Muśnickiego.  Znajduje się w nim pamiątkowe biurko i krzesło generała oraz informacje na temat jego życia. W 2021 roku Józef Dowbor Muśnicki doczekał się również popiersia z brązu, które stanęło na placu obok pomnika Zawiszy Czarnego, u podnóża wzniesienia, na którym znajdował się niegdyś dworek należący do rodziny Muśnickich. Autorem popiersia jest  wspaniały  artysta rzeźbiarz Sławomir Micek z Kielc. 

Józef Dowbor Muśnicki - przyszły generał broni urodził się 25 października 1867 r. w Garbowie. Był polskim wojskowym, generałem porucznikiem Armii Imperium Rosyjskiego oraz generałem broni Wojska Polskiego. Największą zasługą gen. Józefa Dowbor Muśnickiego było sprowadzenie do kraju żołnierzy I Korpusu Polskiego, stworzenie blisko  100 tysięcznej Armii Wielkopolskiej oraz poprowadzenie ku zwycięstwu  Powstania Wielkopolskiego. Zmarł 26 października 1937 w Lusowie.

 Zobacz więcej : http://zwisza-czarny.pl

 

Latarnia Chocimska w Nowym Garbowie

  latarnia_chocimska 

Latarnia w miejscowości Nowy Garbów zlokalizowana jest  na granicy wsi w kierunku na Romanówkę. Stoi przy drodze asfaltowej. Warto zwrócić uwagę na nieco inne zakończenie zwieńczenia w porównaniu do "tradycyjnej" latarni chocimskiej. Na szczycie latarni ustawiona jest figurka - wydaje się być ona postacią Chrystusa Frasobliwego. Nazwa tej nowożytnej budowli prawdopodobnie jest związana z tradycją okoliczności ich powstania. Zgodnie z przekazami latarnie mieli wznieść rycerze Chorągwi Ziemi Sandomierskiej wracający po wygranej bitwie z Turkami w 1673 roku pod Chocimiem, gdzie zwycięzcy walczyli w szeregach wojsk hetmana Jana Sobieskiego. Inna wersja głosi, iż figury powstały w celu upamiętnienia innej wojny polsko-tureckiej stoczonej pod przywództwem hetmana Jana Karola Chodkiewicza, a następnie Stanisława Lubomirskiego w obronie twierdzy Chocim, która zakończyła się podpisaniem traktatu pokojowego.

 

Przedwojenna remiza strażacka oraz zabytkowe wozy strażackie

  remiza_OSP_Garbów_(1) 

Obok Izby Pamięci Zawiszy Czarnego w Starym Garbowie znajduje się zabytkowa remiza strażacka OSP Garbów. Jest to jedna z najstarszych jednostek OPS w Gminie Dwikozy, która po kilkudziesięciu latach zawieszenia, została reaktywowana. W remizie  znajdują się  dwa zabytkowe konne wozy strażackie, jeden z nich z oryginalną ręczną  pompą . Jest to miejsce godne odwiedzenia, zwłaszcza dla miłośników pożarnictwa.

Zobacz więcej:   

facebook 

 

Stajnia  u Madzi

  Stajnia_u_Madzi_1- 

W miejscowości  Stary Garbów  w malowniczej okolicy  zlokalizowana jest także Stajnia u Madzi.  Prowadzi ją oczywiście Pani Magda wraz z rodziną, która wkłada wiele serca w tworzenie tego miejsca.  Do dyspozycji odwiedzających ją gości  są zarówno duże wierzchowce jak i małe kucyki. Milusińscy  mogą zobaczyć w gospodarstwie także   inne mniejsze domowe zwierzęta takie jak króliki, kury, koty i psy . W ofercie stajni znajduje się także pensjonat  dla koni.

W sezonie od kwietnia do października gospodyni  zaprasza na jazdę konną dla początkujących, oprowadzanki oraz zajęcia hipoterapii - bardzo skutecznej  metody terapeutycznej.  Dla miłośników koni  istnieje także możliwość zrealizowania cudnej sesji zdjęciowej z tymi przepięknymi stworzeniami. Stajnia u Madzi  jest to przyjazne miejsce  dla całej rodziny, w którym miło i z pożytkiem spędzisz czas.

Zobacz więcej:

      facebook          Instagram