Rezerwat Przyrody Góry Pieprzowe
Góry Pieprzowe - najstarszy górotwór widoczny na ziemiach Polski, zbudowany przez łupki środkowo-kambryjskie. Wiek ich obliczany jest na około 500 milionów lat. Większa część Gór Pieprzowych znajduje się na terenie miejscowości Kamień Łukawski w gm. Dwikozy. Pieprzówki stanowią krawędź Wyżyny Sandomierskiej, która stromo schodzi w tym miejscu w kierunku doliny Wisły (największa różnica pomiędzy wysoczyzną a doliną Wisły wysokości wynosi - 60m). Góry Pieprzowe rozciągają się na przestrzeni 2 km, w kierunku z zachodu na wschód. Na zachodzie poczynając od miejsca gdzie wał przeciwpowodziowy dochodzi do wyniosłości Wyżyny Sandomierskiej, na wschodzie kończąc w pobliżu stacji kolejowej Metan (w niedalekiej odległości od mostu kolejowego na Wiśle). Na południe od Pieprzówek znajduje się dolina rzeki Wisły.
Skały budujące Góry Pieprzowe to głównie łupki kambryjskie ze zdarzającymi się sporadycznie kwarcytami, piaskowcami i zlepieńcami. Przykryte są one w niektórych miejscach utworami czwartorzędu. Powstałe wtedy łupki, które odsłaniają się dzisiaj i podlegają szybkiemu wietrzeniu. Efektem tego procesu są wytwory o kolorze pieprzu i prawdopodobnie dzięki temu powstał nazwa. Cały rezerwat poprzecinany jest małymi wąwozami i rozcięciami erozyjnymi. Góry Pieprzowe nazywane bywają największym naturalnym rozarium w Polsce. Ochroną prawną na terenie Gór Pieprzowych objęte są odsłonięcia łupków kambryjskich, płaty stepu ostnicowego, stanowiska wiśni karłowatej, stanowiska kilku gatunków dzikich róż oraz entomofauna (owady). Na terenie Gór Pieprzowych stwierdzono 397 gatunków flory. Wśród nich na uwagę zasługuje wspomniana już wiśnia karłowata, 12 gatunków róż (70% występujących w Polsce), ostnica włosowata, dzwonek syberyjski, wężymord stepowy, podkolan biały, kalina koralowa czy goryczka krzyżowa.
Gmina Dwikozy wydała opracowanie „Góry Pieprzowe” autorstwa Józefa Myjaka do zakupienia przy wejściu na taras widokowy gór oraz w bibliotekach na terenie Gminy Dwikozy.
Na wejście na najciekawszy taras widokowy obowiązują opłaty/cegiełki . Zbierane są one w niewielkiej budce, gdzie można również kupić materiały o tym miejscu. W okolicy boiska w Kamieniu Łukawskim znajduje się bezpłatny parking, mogą tam parkować samochody osobowe oraz autobusy. Dojeżdża tam transport miejski. Z parku na taras widokowy jest około 400 metrów. Oprócz tarasu widokowego istnieje możliwość zejścia ku Wiśle. Przez góry przebiega również jeden szlak, o kolorze czerwonym. Choć nie jest on zbyt długi to potrafi zaskoczyć! Prowadzi on przez liczne przełomy, a lessowe podłoże nie pomaga przy kolejnych zejściach i podejściach. Pokonywanie trasy ułatwia lina, która jest wzdłuż niej rozciągnięta.
Jeżeli szukacie miejsc z malowniczym widokiem na Wisłę, panoramę Sandomierza to koniecznie odwiedźcie to miejsce!
Więcej informacji :
Winnica Z Gór Pieprzowych
Winnica Z Gór Pieprzowych znajduje się niemalże na samym początku Sandomierskiego Szlaku Winiarskiego i jest jedną z najbliżej położonych, bo zaledwie niecałe 5 km, od miasta Sandomierz. Można tam dotrzeć pieszą wędrówką przez rezerwat Gór Pieprzowych lub podróżując rowerem lub autem np. mało uczęszczaną drogą asfaltową wiodącą zaciszną okolicą. Winnica leży w niezwykle urokliwym miejscu pośrodku rezerwatu przyrody „Góry Pieprzowe”. Odwiedzając winnicę poznacie prawdziwych winiarzy, którzy chętnie opowiedzą o historii winnicy, uprawie winorośli oraz o procesie produkcji wina. Gospodarze oferują zwiedzanie ogrodów winnych, degustację wina, których nazwy pochodzą od odmian dzikich róż, a także organizację małych imprez okazjonalnych przy ognisku.
Dowiedz się więcej: http://winnicazgorpieprzowych.pl
Winnica Nadwiślańska
Winnica Nadwiślańska położona jest na wiślanej skarpie sąsiadującej z Rezerwatem Góry Pieprzowe, na Sandomierskim Szlaku Winiarskim. Jest to miejsce w którym możesz rozkoszować się pięknem przyrody oraz cudownym smakiem wina. Możesz tu naprawdę odpocząć od miejskiego zgiełku i w przyjemny sposób spędzić czas, a właściciele winnicy z pewnością Ci w tym pomogą. Oferta enoturystyczna obejmuje oprowadzanie po winnicy, degustacje w malowniczo położonej altanie z widokiem na Wisłę, a także ogniska, pikniki, atrakcje dla rodzin z dziećmi oraz kino letnie. Winnica ma również specjalną ofertę dla rowerzystów i turystów pieszych.
Dowiedz się więcej: https://www.winnicanadwislanska.pl
Piesza trasa przyrodnicza w Kamieniu Łukawskim
Trasa oprowadza ona po najstarszych polskich górach. Choć nie są one zbyt wysokie są niewątpliwie wyjątkowe urokliwe i niezwykłe w swej istocie. Trasę zaczynamy od tarasu widokowego na Górach Pieprzowych, skąd doskonale prezentuje się dolina Wisły oraz panorama starego miasta w Sandomierzu. Cały rezerwat poprzecinany jest małymi wąwozami i rozcięciami erozyjnymi. Góry Pieprzowe nazywane bywają największym naturalnym rozarium w Polsce. Ochroną prawną na terenie Gór Pieprzowych objęte są odsłonięcia łupków kambryjskich, płaty stepu ostnicowego, stanowiska wiśni karłowatej, stanowiska kilku gatunków dzikich róż oraz entomofauna - owady. Z tarasu proponujemy zejście w dół ku Wiśle wyznaczonym szlakiem, tu spotykamy najbardziej charakterystyczne dla tych gór zbocza łupków kambryjskich. Schodząc na sam dół zbocza możemy podziwiać piękno przyrody przy zatoce wiślanej. Wracamy w górę tą samą trasą aż do tarasu widokowego a następnie kierujemy się w prawo ku kolejnemu szlakowi przy linach który zawiedzie nas w kierunku dwóch winnic przy których warto choć na chwilę się zatrzymać i odpocząć, a przy tym być może skosztować lub zakupić lokalne wino, a także skorzystać z innych atrakcji które proponują właściciele. Dalsza trasa jest to spokojny spacer po drodze asfaltowej ku parkingowi z którego wyruszyliśmy.