Urząd Gminy w Dwikozach
Powróć do: Ciekawe miejsca

Słupcza

Winnica Dworska

Winnica Dworska położona jest na południowo- zachodnim wzgórzu na trasie Sandomierz – Lublin. Z winnicy rozciąga się piękne  pole widokowe, z którego krajobraz rozciąga się na pas Gór Pieprzowych oraz Las Górski. W winnicy wytwarzane jest wino białe MARKUS oraz różowe MARGOT, które na miejscu można degustować oraz dokonać zakupu. Właściciele proponują odwiedzającym ich gościom zwiedzanie winnicy oraz degustacje win z historią  w tle, podczas której oprócz wiadomości o uprawie winorośli i procesie produkcji wina, zwiedzający poznają także bogatą  historię regionu. Winnica jest także dobrym miejscem na rozpoczęcie pieszej lub rowerowej wędrówki trasą do Lasu Górskiego, podczas której można aktywnie spędzić czas jednocześnie wypoczywając wędrując poprzez malownicze  krajobrazy i zachwycając się pięknem przyrody, a właściciele chętnie opowiedzą o zakątkach przyrody i miejscach  historycznie ważnych dla naszego regionu. W winnicy dobrze czują się również dzieci, dla których przygotowano różne atrakcje, a także możliwość wzięcia udziału w warsztatach tematycznych. Ciekawostką jest także niezwykłe odkrycie podczas przygotowywania działki pod uprawę. Właściciele odkryli bowiem grób pradziejowy,  w którym znalezione  naczynia datowane są na ok. 1300 lat p.n.e.

Dowiedz się więcej :  https://winnica-dworska.pl/

Panieńska  Góra

Wzniesienie to zwane jest również "Dziewiczą Górą". Na wierzchołku zbocza od strony torów stoi krzyż z piaskowca. Na jego starej podstawie widnieje częściowo już zatarte nazwisko fundatora - Wincentego Karskiego, właściciela Słupczy w drugiej połowie XIX wieku.  Krzyż, według legendy stoi na grobie trzystu dziewcząt, które zostały tu zamordowane w XIII wieku przez Tatarów.

Słupcza_góra_paniejska

 Dalej za górą, stała niegdyś karczma, która zapadła się pod ziemię. Była to kara dla biesiadników, którzy nie uklękli, gdy obok przechodził ksiądz z ostatnim namaszczeniem do umierającego. Panieńska Góra objęta jest ochroną jako użytek ekologiczny. Występują na niej murawy kserotermiczne z charakterystyczną dla stepów roślinnością. Na nasłonecznionych stromych zboczach rosną m.in. chronione gatunki traw: ostnica włosowata i ostnica powabna. Spotkać tam również można krzaki wisienki karłowatej i kilka gatunków róż. Wzgórze stanowi też doskonały punkt widokowy. Podziwiać można z niego malownicze tereny z płynącą w dole Opatówką i nieco dalej Wisłą. W prostej linii to tylko około trzech kilometrów do największej polskiej rzeki.

 

Pomnik będący świadectwem martyrologii mieszkańców Słupczy

Powstał po drugiej wojnie światowej, na miejscu straceń mieszkańców niewspółpracujących z niemieckim okupantem. W wyniku łapanek na przymusowe roboty do Rzeszy wywieziono ze Słupczy około 20 młodych ludzi, m. in. Jana Chałupczaka, Józefa Tetra (ten ostatni trafił do obozu koncentracyjnego w Buchenwaldzie). 28 października 1943 r. przed południem zajechały do wsi samochody (tak zwane "budy")                               z faszystowską żandarmerią. Sprawnie i z wielką rutyną "zorganizowano" zbiórkę ludzi ze wsi, gromadząc ich na placyku przy skrzyżowaniu dróg. Tam też żandarmi ustawili na widocznym miejscu dwóch, kilka tygodni wcześniej zabranych za niedostarczenie zboża tutejszych mieszkańców: Walentego Niewitowskiego (członka "Wici") i Józefa Maziarza (członka Batalionów Chłopskich). Po chwili obaj skazani zawiśli na słupie telefonicznym.
pomnik_pomordowanym_mieszk_Słupczy-     

 

Piesza trasa przyrodnicza w Słupczy

Trasa idealna do pieszych lub rowerowych wycieczek (podłoże asfaltowe). Trasa niezwykle urokliwa, pełna przepięknych akcentów przyrody takich jak wąwozy, łąki, pola i las. Nierzadko można spotkać wiele dziko żyjących zwierząt takich jak sarny, zające czy borsuki, a śpiew ptaków wprawia w przyjemny nastrój. Jest to idealne miejsce do uprawiania aktywnej turystyki. Cisza i spokój na trasie, a także piękno przyrody na pewno sprawią, że wrócisz tu nie raz, nie dwa...

Zobacz trasę w Traseo