Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies klikając przycisk Ustawienia. Aby dowiedzieć się więcej zachęcamy do zapoznania się z Polityką Cookies oraz Polityką Prywatności.
Ustawienia

Szanujemy Twoją prywatność. Możesz zmienić ustawienia cookies lub zaakceptować je wszystkie. W dowolnym momencie możesz dokonać zmiany swoich ustawień.

Niezbędne pliki cookies służą do prawidłowego funkcjonowania strony internetowej i umożliwiają Ci komfortowe korzystanie z oferowanych przez nas usług.

Pliki cookies odpowiadają na podejmowane przez Ciebie działania w celu m.in. dostosowania Twoich ustawień preferencji prywatności, logowania czy wypełniania formularzy. Dzięki plikom cookies strona, z której korzystasz, może działać bez zakłóceń.

Więcej

Tego typu pliki cookies umożliwiają stronie internetowej zapamiętanie wprowadzonych przez Ciebie ustawień oraz personalizację określonych funkcjonalności czy prezentowanych treści.

Dzięki tym plikom cookies możemy zapewnić Ci większy komfort korzystania z funkcjonalności naszej strony poprzez dopasowanie jej do Twoich indywidualnych preferencji. Wyrażenie zgody na funkcjonalne i personalizacyjne pliki cookies gwarantuje dostępność większej ilości funkcji na stronie.

Więcej

Analityczne pliki cookies pomagają nam rozwijać się i dostosowywać do Twoich potrzeb.

Cookies analityczne pozwalają na uzyskanie informacji w zakresie wykorzystywania witryny internetowej, miejsca oraz częstotliwości, z jaką odwiedzane są nasze serwisy www. Dane pozwalają nam na ocenę naszych serwisów internetowych pod względem ich popularności wśród użytkowników. Zgromadzone informacje są przetwarzane w formie zanonimizowanej. Wyrażenie zgody na analityczne pliki cookies gwarantuje dostępność wszystkich funkcjonalności.

Więcej

Dzięki reklamowym plikom cookies prezentujemy Ci najciekawsze informacje i aktualności na stronach naszych partnerów.

Promocyjne pliki cookies służą do prezentowania Ci naszych komunikatów na podstawie analizy Twoich upodobań oraz Twoich zwyczajów dotyczących przeglądanej witryny internetowej. Treści promocyjne mogą pojawić się na stronach podmiotów trzecich lub firm będących naszymi partnerami oraz innych dostawców usług. Firmy te działają w charakterze pośredników prezentujących nasze treści w postaci wiadomości, ofert, komunikatów mediów społecznościowych.

Więcej

Gmina Dwikozy wyróżniona w ogólnopolskim projekcie oświatowym

Gmina Dwikozy otrzymała wyróżnienie na szczeblu krajowym i miała okazję zaprezentować działania podjęte w ramach projektu pod nazwą „Wsparcie kadry jednostek samorządu terytorialnego w zarządzaniu oświatą ukierunkowanym na rozwój kompetencji kluczowych uczniów – II etap” organizowanym przez Ośrodek Rozwoju Edukacji w Partnerstwie ze Związkiem Miast Polskich.

W projekcie wzięło udział 20 ambitnych samorządów z całego kraju, w tym Gmina Dwikozy. Celem projektu było podniesienie kompetencji przedstawicieli Jednostek Samorządu Terytorialnego w zakresie zarządzania oświatą. Adresatami projektu były samorządy gminne, miejskie i powiatowe wraz z wybranymi jednostkami oświatowymi prowadzonymi przez te samorządy.

Wspólnie wypracowali najlepsze rozwiązania

Warto przypomnieć, że działania projektowe rozpoczęły się w październiku ubiegłego roku, a zakończyły się w połowie maja bieżącego roku. W tym okresie odbywały się szkolenia modułowe, które objęły łącznie 168 godzin dydaktycznych. Treści szkoleniowe obejmowały m.in. zagadnienia z zakresu zarządzania i finansowania oświaty, organizacji pracy jednostek oświatowej, edukacji włączającej, zagadnień prawnych regulujących zatrudnienie i awans zawodowy nauczycieli, odpowiedzialność prawna dyrektora szkoły, planowania strategicznego w oświacie, wskaźników oświatowych, a także z zakresu: zarządzania zmianą, tworzenia efektywnych zespołów, radzenia sobie ze stresem, uspołecznienia procesu edukacji z elementami efektywnych spotkań. Ponadto, każdy z uczestników w ramach zespołu reprezentującego jednostkę samorządu terytorialnego współpracował w przygotowaniu Harmonogramu Działań Rozwojowych w wybranym przez JST obszarze – w Gminie Dwikozy był to obszar dotyczący doskonalenia zawodowego nauczycieli w powiązaniu z rzeczywistymi i aktualnymi potrzebami szkoły/przedszkola oraz środowiska lokalnego.

Działania podjęte w ramach projektu, polegały m.in. na organizowaniu spotkań dialogowych poświęconych oświacie. Odbyło się spotkanie w szerokim gronie nauczycieli. Wspólnie chcieliśmy wypracować założenia do strategii rozwoju Gminy Dwikozy. Poza tym, w ramach projektu na terenie Naszej Gminy zorganizowano I Debatę oświatową, która miała odpowiedzieć na pytanie „Jakiej edukacji potrzebujemy dla naszych uczniów/dzieci?”, w której uczestniczyli: Nauczyciele, Uczniowie, Rodzice, Kadra Zarządzająca, Radni Gminy Dwikozy, Wójt Gminy Dwikozy oraz przedstawiciele instytucji współpracujących ze szkołą i przedszkolem. W trakcie debaty wszyscy uczestnicy mieli możliwość wyrażenia swoich opinii w obszarze funkcjonowania szkoły i przedszkola oraz zaproponowania własnych pomysłów i rozwiązań, które będzie można wdrożyć.

Efektem projektu jest Harmonogram Działań Rozwojowych, nad którym Zespół Projektowy pracował od października 2022 r. pod czujnym okiem ekspertek Pani Marii Szostak i Pani Anny Kupczyk.

Samorząd Dwikozy wprowadził do oświaty nową jakość

Uroczyste zakończenie projektu odbyło się w Warszawie na spotkaniu zorganizowanym przez Ośrodek Rozwoju Edukacji, gdzie Nasz Samorząd został wyróżniony za innowacje wprowadzane w obszarze oświaty oraz bardzo duże zaangażowanie i motywację w realizację działań wynikających z projektu. Zauważono, że Gmina Dwikozy tworzy model lokalnego systemu edukacji oparty na sprawnej organizacji i przyjaznej przestrzeni do współpracy ze wszystkimi partnerami. Jest gotowa na wyzwania, a te, które są trudne, rozwiązuje w sposób optymalny z poszanowaniem doświadczenia i potencjału wielu osób i instytucji. Wyróżnienie to jest motywacją do dalszej pracy nie tylko w obszarze edukacji.

Jak podkreślano podczas uroczystości zakończenia projektu, Gmina Dwikozy jest doskonałym przykładem wdrażania dobrych praktyk dla innych gmin. Praca w projekcie, wymiana doświadczeń przyniosła namacalne zmiany. 

Warto przypomnieć, że struktura Naszej lokalnej oświaty jest szczególna, a liczba szkół i ich rozmieszczenie na terenie Gminy to elementy, które mają znaczący wpływ na jej ostateczny kształt i funkcjonowanie. 

Na terenie Gminy Dwikozy funkcjonuje jedna szkoła podstawowa i jedno przedszkole, dla których Gmina Dwikozy jest organem prowadzącym. Ponadto na terenie Gminy funkcjonuje siedem Szkół Podstawowych, sześć Niepublicznych Przedszkoli i trzy Oddziały Przedszkolne w Szkołach Podstawowych prowadzonych przez różne Stowarzyszenia. Działa również jeden Żłobek. 

Corocznie naukę we wszystkich szkołach pobiera około 900 dzieci, w tym 100 spoza terenu Gminy. 65% uczniów uczy się w Szkołach i Przedszkolach prowadzonych przez Stowarzyszenia, a 35% uczniów uczy się w Szkole i Przedszkolu prowadzonym przez Gminę Dwikozy. Należy podkreślić, że wszystkie szkoły działające na terenie Gminy Dwikozy współpracują w zakresie przedsięwzięć artystycznych, sportowych, kulturalnych i edukacyjnych. 

29 grudnia 2021 r. Rada Gminy Dwikozy przyjęła „Gminny program wspierania edukacji uzdolnionych uczniów pobierających naukę na terenie Gminy Dwikozy”, w ramach którego przyznawane jest Stypendium Wójta Gminy Dwikozy.

Realizacja ambitnego planu, a także otwartość, motywacja oraz wykorzystanie kapitału społecznego Gminy to dobra baza do dalszego rozwoju – podkreślano podczas uroczystości zakończenia projektu. Zarządzanie placówkami jest bardzo ważnym zadaniem samorządu. Tworząc innowacyjny system edukacji wsłuchaliśmy się nie tylko w głosy ekspertów, ale przede wszystkim w głosy Naszych Uczniów, bo to głównie oni mają się czuć szczęśliwi w tym systemie.

Nasze plany na przyszłość

Wypracowane w trakcie projektu rezultaty zostaną wykorzystane do:
- doskonalenia zawodowego nauczycieli, które będziemy prowadzić w formie procesowanego wspomagania naszych placówek;
- będziemy organizować sieć współpracy i samokształcenia między nauczycielami w naszej gminie. Zadanie jakie postawiliśmy sobie na 2024 rok to utworzyć sieć współpracy między nauczycielami zajmującymi się dziećmi ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi;
- opracujemy założenia programowe gminnych grantów edukacyjnych (dofinansowanie do projektów naukowych, edukacyjnych – przyznawane w drodze konkursu), termin 2024/2025;
- zapraszamy szkoły prowadzone przez Stowarzyszenia do udziału w kolejnej edycji projektu.

 

W imieniu Zespołu Projektowego
Iwona Korczyńska-Sapielak
Koordynator Projektu
w Gminie Dwikozy

Galeria zdjęć

1685016974132 1685016974136 1685016974141 1685017054656 1685017054670 Slajd 3.1. Slajd 5.1. Slajd 6.1.
powrót do kategorii
Poprzedni Następny

Pozostałe
aktualności

DO GÓRY
Włącz powiadomienia WebPush
Dziękujemy, teraz zawsze będziesz na bieżąco!
Przeglądasz tę stronę w trybie offline.
Przeglądasz tę stronę w trybie online.