Uroczystości ku czci pomordowanych w lesie w Górach Wysokich
W dniu 9 czerwca 2024 roku odbyły się uroczystości upamiętniające rocznicę zbrodni hitlerowskiej na ludności cywilnej w lesie w Górach Wysokich.
Ze względu na niekorzystne warunki pogodowe uroczystości odbyły się w Kościele Parafialnym w Górach Wysokich. Rozpoczęła je Msza Św. w intencji pomordowanych i ich rodzin oraz w intencji Ojczyzny, odprawiona przez ks. kanonika Artura Barańskiego – Dziekana Dekanatu Zawichost – Proboszcza Parafii w Dwikozach oraz ks. kanonika Sławomira Świstaka – Proboszcza Parafii w Górach Wysokich.
Po zakończeniu Mszy Św. Dyrektor GOK Dwikozy Zdzisław Stępień przedstawił historię wydarzeń związanych ze zbrodnią popełnioną na ludności cywilnej. Wójt Gminy przedstawił bogate tradycje patriotyczne związane z gminą Dwikozy. Uczniowie Szkoły Podstawowej im. Zawiszy Czarnego herbu Sulima w Starym Garbowie, Szkoły Podstawowej im. Ziemi Sandomierskiej w Słupczy oraz Koło Gospodyń Wiejskich „Aktywni dla Słupczy” zaprezentowali program artystyczno – patriotyczny.
Wśród obecnych na uroczystości byli między innymi:
Ppłk. Wojciech Kuśmierczyk – Dowódca 3 Batalionu Radiotechnicznego w Sandomierzu,
Przedstawiciele Nadleśnictwa w Ostrowcu Świętokrzyskim i Leśnictwa w Czyżowie Szlacheckim,
były wieloletni Prezes Zarządu Koła Gminnego Związku Kombatantów Rzeczypospolitej Polskiej i Byłych Więźniów Politycznych w Dwikozach Stanisław Turbakiewicz,
przedstawiciele władz samorządowych Gminy Dwikozy na czele z Wójtem Gminy Markiem Łukaszkiem i Skarbnik Gminy Dwikozy Agatą Kurek,
Przewodnicząca Rady Gminy w Dwikozach Maria Łukasiewicz,
Radny Rady Gminy Dwikozy Piotr Bęczkowski,
Prezes Koła Łowieckiego „Bażant” w Dwikozach Marcin Ziejewski,
Dyrektor Szkoły Podstawowej w Starym Garbowie Marta Dobroch,
Dyrektor Szkoły Podstawowej w Słupczy Barbara Faryniarz,
Dyrektor Szkoły Podstawowej w Dwikozach Piotr Kiełczewski,
Prezes Zarządu Gminnego OSP w Dwikozach Ireneusz Juga,
Komendant Gminny OSP Igor Przyłucki,
poczty sztandarowe: Koła Łowieckiego „Bażant” w Dwikozach, Szkoły Podstawowej im. Zawiszy Czarnego Herbu Sulima w Starym Garbowie, Szkoły Podstawowej im. Powstańców Styczniowych w Dwikozach, Szkoły Podstawowej im. Ziemi Sandomierskiej w Słupczy,
nauczyciele i uczniowie ze szkół podstawowych z terenu gminy, przedstawiciele stowarzyszeń i organizacji społecznych, rodziny pomordowanych i miejscowa społeczność.
Uroczystości miały na celu uczczenie pamięci pomordowanych więźniów z więzienia na Zamku Sandomierskim w dniu 17 czerwca 1940 r. Wśród ofiar byli mieszkańcy powiatów: sandomierskiego, opatowskiego, ostrowieckiego i starachowickiego.
Organizatorami uroczystości byli Rada Gminy i Wójt Gminy Dwikozy.