Cenna inicjatywa w Gminie Dwikozy
W dniu 18 stycznia 2024 roku w Szkole Podstawowej im. Powstańców Styczniowych w Dwikozach odbyło się pierwsze spotkanie w ramach Sieci Współpracy i Samodoskonalenia nauczycieli specjalistów pracujących z dziećmi ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi z terenu Gminy Dwikozy.
Inicjatorem tego wydarzenia był Zespół Projektowy „Doradztwo dla JTS”, w którego skład wchodzą: Pan Marek Łukaszek - Wójt Gminy Dwikozy, Pani Iwona Korczyńska - Sapielak - Dyrektor Zespołu Administracyjnego Jednostek Oświaty w Dwikozach, Pan Piotr Kiełczewski - Dyrektor Szkoły Podstawowej im. Powstańców Styczniowych w Dwikozach, Pani Magdalena Binek -koordynator Procesowego Wspomagania w Przedszkolu Samorządowym w Dwikozach oraz Pani Edyta Czajka - członek Zespołu Projektowego.
W spotkaniu uczestniczyli zaproszeni goście z Kuratorium Oświaty w Kielcach z Oddziału Zamiejscowego w Sandomierzu, Poradni Psychologiczno- Pedagogicznej w Sandomierzu, Fundacji „Dla Naszych Dzieci” oraz Dyrektorzy i specjaliści ze Szkół Podstawowych i Przedszkoli prowadzonych przez Gminę i Stowarzyszenia. Prelekcję przygotowała i poprowadziła Pani Edyta Czajka – nauczyciel specjalista i jednocześnie koordynator sieci współpracy.
Podczas spotkania uczestnicy dowiedzieli się, że utworzenie sieci współpracy na terenie gminy skierowane jest do nauczycieli pracujących z dziećmi ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi. Nadrzędnym celem tej inicjatywy jest wspólne rozwiązywanie problemów, dzielenie się pomysłami i doświadczeniami, jak również wsparcie skierowane w stronę dzieci ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi i ich rodziców. Efektem wspólnie podjętych działań będzie lepsza socjalizacja i rozwój uczniów, a w dalszej perspektywie przeciwdziałanie wykluczeniu społecznemu. Poza zadaniami związanymi z nabywaniem i pogłębianiem przez nauczycieli wiedzy oraz umiejętności w zakresie metodycznym i merytorycznym przy aktywnym wsparciu ekspertów –inicjatywa ma na celu szeroko pojętą integrację środowiska nauczycielskiego w naszej gminie. Takie zacieśnienie kontaktów pozwoli wypracować zespołowi nauczycieli i specjalistów bardziej efektywne sposoby radzenia sobie z problemami, analizę dobrych praktyk stosowanych przez uczestników oraz uaktualnianie informacji prawnych dotyczących poradnictwa i oświaty.
Spotkania Sieci Współpracy i Samokształcenia nauczycieli odbywać się będą cyklicznie przynajmniej trzy razy do roku. Tematyka będzie elastyczna oraz dostosowywana do obserwowanych i zgłaszanych przez nauczycieli trudności i potrzeb.
Spotkanie zakończyło się dyskusją, wymianą doświadczeń i cennych rad uczestników oraz propozycją wspólnych wniosków do podjęcia dalszych działań.
Dziękujemy wszystkim uczestnikom za udział w spotkaniu.